Március 22-én egy nagyon fontos napról kell beszélnünk a gyerekekkel, ez pedig a Víz Világnapja. Napról, napra fontosabb kérdés, hogy óvjuk vizeinket, otthon pedig spóroljunk vele.
Többféle játékot, kísérletet gyűjtöttem most össze, amelyek segítenek megismerkedni a víz tulajdonságaival, hasznosságával. A játékok közben beszélgessetek hétköznapi szokásokról, vízzel kapcsolatos élményekről.
Ebben a bejegyzésben a kísérleteket találjátok, de lesznek még játékok, feladatlapok a témához kapcsolódóan.
- Az egyik kedvenc kísérletem, színezett vízbe tegyünk fehér lágyszárú virágot (pl szegfűt) vagy néhány saláta levelet. Egy-két nap múlva már látszik is, hogy a növénynek bizony szüksége van vízre, hiszen olyan színűvé kezd válni a növény, mint a víz amiben van.
2. Szappan hatása: tegyünk egy kis tálba vizet, szórjuk rá egy kis homokot, vagy borsot, vagy őrölt fahéjat. Kérjük meg a gyerkőcöt, hogy tegye bele az ujját. Beszéljük meg, mit tapasztalt (koszos maradt) Majd érintse az ujját szappanba és így nyúljon bele a koszos vízbe. Mi történik?
3. Elsüllyed vagy úszik a vízen? Válogassatok ki legalább 10 játékot/tárgyat a szobában, majd vegyetek egy átlátszó mély edényt, amit megtöltötök vízzel. Egyenként tegyétek bele a tárgyakat a vízbe, előtte tippeljetek, hogy szerintetek úszik, vagy elsüllyed a vízben? Itt fontos arról beszélni , hogy az üreges tárgyak úsznak, a tömöttek, pedig elsüllyednek. Például a zsepi kezdetben úszni fog, de amint elázik, le fog merülni az edény aljára.
4. Virágzó papírvirág : ez is az egyik kedvencem, minden évben megcsinálom a gyerekekkel. Szükségetek lesz edényre amibe vizet raktok, illetve papírvirágokra. Először színezzük ki a virágokat, majd hajtsuk be a szirmokat. Ezután tegyük őket vízre, és várjuk a csodát!
5. Fessetek színes jéggel! A jégkocka-tartóba tegyünk temperával vagy ételfestékkel színezett vizet, plusz állítsunk bele egy fa pálcikát, várjuk meg amíg megfagy. Egy nagy papírt vegyünk elő és indulhat az alkotás. Vizsgáljátok meg, mi lesz a jégből ha elolvad, hogyan változnak a színek amint egymásba érnek.