Az évben az egyik kedvenc jeles napom az Állatok Világnapja. Ilyenkor mindig egy szuper nappal készülünk a gyerekeknek; különféle kvízekkel, játékokkal, programokkal. Akár egy-egy állatcsoportra is koncentrálhatunk az adott évben; lehetnek erdei, vízi, háztáji, repülő állatok stb. Ebben a bejegyzésben összegyűjtöttem a kedvenc játékainkat. Remélem, ti is találtok közöttük olyat, amit eddig még nem csináltatok! :)
-
Állatmenhely számára gyűjtést rendezni
Vegyétek fel a kapcsolatot a legközelebbi állatmenhellyel és kérdezzétek meg mire lenne szükségük. A gyerekekkel beszélgessetek sokat arról, hogy mit jelent a felelős állattartás! Ha van rá lehetőség, látogassátok meg a menhelyet. A mi óvodánkban már többször megfordultak a Szurkolók az állatkínzás ellen csapata, akik nagyon színvonalas kis előadást tartanak a gyerekeknek!
-
Állatos sudoku
Ragasszatok fel egy 4*4 egy négyzethálót a csoportszobába/tornaterembe/asztalra és 4 különböző állatot nyomtassatok ki 4 példányba. A játék ugyanolyan mint a felnőtteknek a számokkal, minden sorban és minden oszlopban egy állat csak egyszer szerepelhet. Kisebbeknek 3*3-as, nagyobbaknak 5*5-ös is lehet! Gyurmaragasztóval helyezzétek el a képek 80%-át a többit a gyerekeknek kell megtalálni és jó helyre beilleszteni! Mi lelamináltuk a képeket a tartósság kedvéért.
-
Állatok és árnyékuk párosítása
Jó kis figyelem, koncentrációs játék! Ehhez itt van néhány letölthető példa: memóriaként is lehet játszani, vagy pedig eldugjuk őket a csoportszobában és meg kell találni őket, összepárosítani. Akár kioszthatjuk a gyerekeknek, és egymást között kell megtalálniuk a párjukat!
Kattintsatok a letölthető játékokért:
Vízi állatok
Dzsungel állatok árnyékuk
-
Hol van az élőhelyem? (erdőben, vízben, vízparton)
Az állatok összekeveredtek, segíts nekik megtalálni az otthonukat! Használhatunk plüss vagy gumi/műanyag állatokat és tegyük őket rossz helyre. Ehhez szükségünk lesz egy kis előkészületre. Csináljunk fészket, kutyaházat, odút, barlangot, méhkast, egy edénybe rakjunk vizet. A gyerekeknek fel kell ismerniük, hogy melyik állat hova "való" hol van az igazi otthona.
Vagy nyomtathatunk egy szép erdőt/mezőt/vízpartot és ezekre a helyekre kell elosztani az állatokat.
Erdő: róka, mókus, bagoly, medve, madár, őzike, vaddisznó
Mező: nyuszi, tücsök, méhecske, hangya, fácán
Vízpart: kacsa, hattyú, szitakötő, béka,
-
Állatok és bundájuk párosítása
Nagyíts fel képeket különböző állatok bundájáról/tolláról. Jól figyeljétek meg, majd próbáljátok hozzá párosítani az állatot.
-
Az állatok mozgásának utánzása (rák, kígyó, gyík, medve, nyuszi, béka, ló, méhecske, pillangó)
Ha van óriási dobókockátok az a legjobb, ragassz mindegyik oldalára egy-egy állatot és a gyerekek dobhatnak vele, hogyan menjenek át a szoba egyik végéből a másikba? Ha nincs dobókocka akkor esetleg hajtogass, vagy használj kávékapszulás dobozt!! :)
-
Állatok hangjának felismerése
A gyerekek csukják be szemüket, rakjunk fel 4-5-6 fotót állatokról a szobába. Ahhoz kell odamenni akinek a hangját hallják. Ha már jól megy, egy valakit válasszunk ki aki utánozza az egyik állat hangját és ez alapján kell kitalálni, hogy melyik állat lehet.
-
Kedvenc állatos könyv behozása
Együtt nézegetés, beszélgetés a felelős állattartásról, hogyan kell viselkedni az állattal, mire van szüksége?
-
Állatok és kicsinyeik párosítása
Itt főleg olyanra érdemes fókuszálni, akik nem ugyanúgy néznek ki, tehát változáson mennek keresztül a születéstől a kifejlett példányig. Pillangó, béka, hal, tőkésréce, kígyó, csibe, méh,
-
Madáretető készítése és kihelyezése, beszélgetés a téli madáretetésről
Élő madárwebkamerák nézése.
Állatok és lábnyomaik
Letölthető, nyomtatható memória, párosító játék:
Néhány feladatlap, színező: